ישראל - שמורת הבניאס
נכתב ע"י צוות וידאו טריפ תאריך: 13.03.10

                       שמורת הבניאס                              

מנחל שניר ומהבניאס

החורף האחרון, ברוך הגשמים והקור, משך אלפי מבקרים לשמורת הר החרמון. אבל בעוד רבים הגיעו על מנת להתגלגל בשלג ואולי גם לנסות ולגלוש, אחרים בחרו דווקא לטייל בשבילי השמורה, הכוללת גם את הבניאס.   את השם בניאס נושאים בגאווה נחל איתן, מפל שוצף ואתר עתיקות, אבל על צד האמת, האתר הוא נושא השם המקורי, בעוד שהנחל הוא לא אחר מאשר נחל חרמון, ש"שאל" את שם האתר הקרוי על שם האל פאן (במקור "פניאס").

 טיול מתוכנן לאזור, מן הראוי שיכלול את האתרים המרהיבים הללו, המאפשרים להלך בשבילים המתאימים לכל המשפחה ולהנות גם מהנוף וגם מהסיפורים המלווים את המקומות לאורך ההיסטוריה, מימי התנ"ך ועד מלחמת ששת הימים. אל תתנו למרחק להפחיד אתכם. אחרי הכל, נסיעה ברכב מתל-אביב ועד לחרמון היא עדיין קצרה יותר מטיסת אל על מתל אביב לרומא, למשל, כ - 200 ק"מ בסך הכל, והרבה יותר זולה.

 

אפשר לערוך טיול של יום אחד, או של כמה ימים שיכלול, מן הסתם, לינה בחדרי אירוח, בית ספר שדה, או צימרים, שילוב של אטרקציות בסביבה, ביקור במסעדות מקומיות מומלצות ונסיעה זהירה בכבישי הצפון.

 

באם אתם מגיעים לכמה ימים לאזור, עומדים בפניכם הבחירה בין מספר מסלולים יפים, המיועדים לכל המשפחה, למיטיבי לכת, לג'יפים, לרכב פרטי, לאופנים, לסוסים ואפילו לאבובים וקייקים. המסלול הקיים בנחל החרמון עצמו, זכה לשידרוג מרשים במרץ השנה, כשנפתח בו שביל תלוי שאורכו כ - 80 מ', בקטע שהיה עד לא מכבר בלתי עביר לחלוטין.

 

מעין הבניאס מתחיל את דרכו למרגלות הר החרמון ובסמוך לשם ישנן מדרגות המובילות למערה שלידה שרידי מקדש לאל פאן ושרידי מקדש נוסף שבנה הורדוס. ישנם כמה מסלולים באזור הבניאס, כולל אחד קצר של פחות משעה, העובר בין אתרי עתיקות רומיים וצלבניים וכמובן מסלולים לאורך הנהר, ליד המפל (דורש עלייה של קרוב לשעה) ועל השביל התלוי.

 

נוסף על אפשרויות הטיול הרבות הקיימות בסביבה, אפשר לבקר במוזיאון בית אוסישקין לטבע והיסטוריה, הנמצא בקיבוץ דן (כחמישה ק"מ מקיבוץ שניר), ולשלב גם טיול בשמורת דן וסיור באתר העתיקות של הישוב המקראי הסמוך - ליש. במוזיאון עצמו אפשר לראות אוספים של בעלי חיים האופייניים לאזור וכן לקחת חלק בפעילויות ומשחקים. מוזיאון נוסף, הנמצא בקיבוץ מעין ברוך הסמוך (פחות משבעה ק"מ מקיבוץ דן, לכיוון מחלף הגושרים), הוא מוזיאון האדם הקדמון, שבו מוצגים פריטים פריהיסטוריים, שהמרתק שבהם הוא הכלב הקדום ביותר שנמצא אי פעם, בן 200,000 שנה (תחשבו כמה זה בשנות כלב...). הכניסה לרוב האתרים והמוזיאונים היא בתשלום ומומלץ לברר את שעות הפתיחה והפעילות של כל מקום.

 

אבל אם אתם לא נוסעים עד לחרמון בשביל מוזיאונים, אז עומדת בפניכם הבחירה בין פעילות רטובה למדי - שלא תמיד מתאימה בעונות הקרות - של שיט אבובים וקייקים בנחל שניר (הידוע יותר כנחל חצבאני) היוצא מחניון מעין ברוך, לבין רביצה נעימה בתחומי החניון, המציע מדשאות, משחקיות, פינות ישיבה ופינות מנגל מסודרת, מזנון, מסעדה וכמובן שירותים ומקלחות. ההרפתקנים יכולים גם לטעת אוהל ולהישאר ללון במתחם, רק כדאי לקחת בחשבון שהלילות קרירים בקיץ, קפואים בחורף וכבר הייתה המשפחה שקמה בבוקר לגלות שהדלק  ברכב קפא, ולכו תסבירו לחברת ביטוח למה הרכב לא זז. 

אבל רוב הסיכויים שתסיימו יום - יומיים רצופי חוויות ופעילויות וכבר בדרך הביתה תתכננו את הטיול הבא לאזור, על מנת לבקר במקומות שלא הספקתם. ואל תשכחו את המצלמה.

שמורת הבניאס

 

מידע נוסף

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

משתמשים מחוברים

לרשימה המלאה
יש לנו 230 אורחים מחוברים

יש להתחבר על מנת לראות את המשתמשים המחוברים

לוח מודעות